Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

4 úžasné způsoby, jak můžete využít záclony, aby váš interiér vypadal dokonale

Závěsy a záclony mají eleganci, které se nevyrovnají žádné jiné způsoby dekorace oken, ovšem díky záclonám vynikne dokonalost vašeho interiéru.

Zatímco žaluzie, stínítka a rolety mají čistší a ostřejší vzhled, závěsy jsou volně splývavé, což jim dodává na půvabu. Aby záclony ve vaší domácnosti fungovaly, je třeba před jejich nákupem nebo úpravou zvážit několik faktorů, včetně průhlednosti látky. Na výběr máte z různých druhů látek, od ultraprůsvitných až po zcela neprůhledné. Zde se zaměříme na čtyři způsoby, jak lze čistými závěsy zajistit funkčnost, aniž by bylo ohroženo vaše soukromí.

Tkaniny používané k výrobě záclon

Záclony se vyrábějí z různých průsvitných textilií. Níže jsou uvedeny některé z nejoblíbenějších látek, které se k jejich výrobě používají:

  • Bavlna a len nebo jejich směs vytvářejí sofistikovaný a romantický interiér.
  • Polyester má půvabný a zdobný vzhled, je nenáročný na údržbu a je odolný.
  • Krajka je známá svými složitými vzory a rozmanitostí barev. Kvůli složitosti vzorů se však může obtížně čistit a mnozí ji považují za staromódní.
  • Hedvábí může být těžké, ale i lehké a průsvitné. Pro průsvitné závěsy jsou nejvhodnější hedvábné směsi.
  • Voál je křehká bavlněná směs s otevřenou vazbou, která je zárukou krásných záclon.

4 tipy, jak skvěle využít záclony

Záclony samy o sobě neposkytují mnoho soukromí, proto je mnoho majitelů domů používá spolu s dalšími doplňky oken. Průsvitné materiály však lze použít i samostatně, záleží na jejich neprůhlednosti.

Zvažte místnost a její výzdobu

Záclony se nejlépe hodí do místností s množstvím vzorů a textur, protože poskytují jemné vizuální odlehčení. Jejich vrstvení s pevnými závěsy pomáhá zachovat soukromí a poskytuje vizuální vylepšení odpovídající dokonalosti hotelového pokoje. Pokud má váš pokoj stěny s texturou a reflexní rámy, mohou být záclony skvělým způsobem, jak do něj vpustit to správné množství světla, které tyto prvky zvýrazní. Nejlépe se však používají v místnostech, které nevyžadují absolutní soukromí.

Zvažte jejich délku a šířku

Závěsy vypadají elegantně, když zakrývají délku a šířku okna, na kterém jsou připevněny. Změřte si okno a kupte záclonu přibližně dvojnásobné nebo trojnásobné velikosti okna; bude tak mít větší vlny. Pokud používáte průsvitné záclony spolu s neprůhlednými, mějte výšku o centimetr kratší nebo stejnou jako u silnějších záclon.

Zvolte vhodnou barvu

Hotové záclony jsou většinou světlé barvy (nejoblíbenější je bílá, smetanová a podobné tóny), ale najdete i barevné varianty. Než se rozhodnete pro barvu záclon, zvažte barvu stěn a podlahy. Například bílá, šedá, smetanová a smetanová vypadají krásně v jakémkoli barevném provedení a nejvíce jim lichotí průsvitné krajkové závěsy. Pruská modř, žlutá, zelená a podobné tóny vypadají lichotivěji, pokud je zbytek místnosti v neutrálních barvách. Na světlejších odstínech se snadno objevují stopy prachu a vyžadují časté čištění, zatímco tmavší odstíny nikoli.

Rozdělte je na části

Bez ohledu na délku a šířku okna vypadá rozdělení závěsů na části obzvlášť krásně. Chcete-li vytvořit zvlněnou strukturu a propracovanost, kterou jednotlivé části záclon propůjčují, zavěste díly pěti až šesti průsvitných záclon na stejnou záclonovou tyč. Při použití menších sekcí to také dodá vašemu interiéru vzdušnost.

Záclony jsou skvělým způsobem, jak dodat svému domovu romantický vzhled a zároveň jej udržet funkční pro letní období. Až se budete chystat nakupovat bytový textil, mějte na paměti tyto tipy, abyste mohli tento prvek domácího dekoru co nejlépe využít.

Autor: Lenka Navrátilová

Napsat komentář