Paul Alexander, „Muž v železných plicích“, zemřel
Paul Alexander, „Muž v železných plicích“, zemřel ve věku 78 let po neuvěřitelném a inspirativním životě.
Alexander, důvěrně známý jako „Polio Paul“, zemřel 11. března 2024, jak uvádí aktualizace na jeho stránce GoFundMe, která shromažďovala peníze na jeho zdravotní péči.
„Jsem velmi vděčný všem, kteří přispěli na sbírku pro mého bratra,“ uvedl podle aktualizace Alexandrův bratr Philip.
„Umožnilo mu to prožít posledních pár let života bez stresu. Zaplatí se z ní také jeho pohřeb v tomto těžkém období. Je naprosto neuvěřitelné číst všechny komentáře a vědět, že tolik lidí Paul inspiroval. Jsem jim za to nesmírně vděčný,“ dodal.
Dne 27. února se na jeho TikToku objevila zpráva, že Alexander byl převezen do nemocnice s COVID-19, což může být pro lidi s jinými zdravotními komplikacemi velmi vážné. Nebylo však upřesněno, zda byla jeho smrt způsobena touto infekcí.
Předpokládá se, že Alexander byl jen jedním ze dvou lidí v USA, kteří žili v železných plicích, dýchacím přístroji, který pomáhá dýchat ochrnutým po dětské obrně.
Dětskou obrnou se nakazil v šesti letech v létě 1952, kdy jeho rodným městem Dallas v Texasu prošla epidemie. Trvalo ještě tři roky, než byla vyvinuta účinná vakcína proti polioviru, takže se infekce šířila rychlostí blesku. Místní epidemie případů v Dallasu byla součástí největšího jednotlivého vypuknutí dětské obrny v historii USA, kdy bylo v celé zemi hlášeno téměř 58 000 případů.
Dětská obrna je infekční onemocnění způsobené virem, který se může šířit z člověka na člověka. V některých případech může patogen napadnout centrální nervový systém a zničit motorické neurony, což vede k ochrnutí. Ochrnutí je obvykle dočasné, ale přibližně jedna z 200 infekcí vede k nevratnému ochrnutí. Alexander byl jedním z těchto nešťastníků a zůstal neschopen pohybovat tělem od krku dolů.
Plíce ochrnutých pacientů, kteří přežili obrnu, sice stále fungují dobře, ale kvůli ochrnutí hrudních svalů a bránice mohou mít problémy s dýcháním. Aby tento problém překonal, byl Alexander umístěn do „železných plic“, přístroje, který funguje tak, že na pacienta uvnitř působí podtlak. Mechanický respirátor pomáhá pacientovi vdechovat tím, že čerpá z přístroje, a tím umožňuje rozšíření jeho hrudníku. Když se vzduch čerpá zpět do přístroje, pacient vydechuje.
Alexander žil posledních 70 let víceméně v železných plicích. Komoru dokázal opustit na dvě až tři minuty díky technice, kterou se sám naučil a kterou nazýval „žabí dýchání“, při němž polykal plnými ústy vzduch, aby si pomocí krčních svalů vháněl vzduch do plic. Nebylo to však dlouhodobé řešení a drtivou většinu dne strávil ve vodorovné poloze uvnitř mechanické komory.
Navzdory svým potížím Alexander vystudoval práva na Texaské univerzitě a v roce 1984 složil advokátní zkoušky a stal se právníkem. Pět let také strávil psaním autobiografie „Three Minutes for a Dog: My Life in an Iron Lung“. Psal do počítače pomocí tužky, kterou měl vloženou v ústech.
Ve svém posledním projektu se Alexander připojil k TikToku, aby sdílel příběhy a odpovídal na otázky svých fanoušků, což mu také pomohlo zaplatit účty za léčení.
Zdroj: People, Mirror, redakce
Autor článku