Tato optická iluze ze 16. století je nejstarším a nejtemnějším klamem vůbec
Většina optických klamů jsou vesměs lehkou zábavou, která nám prozradí něco o tom, jak spolu oko a mozek komunikují. Tato je ale jiná.
Tento optický klam ze 16. století od mistrovského malíře Hanse Holbeina mladšího však nabízí mnohem pronikavější zamyšlení nad životem. Obraz z roku 1533 zobrazuje Jeana de Dinteville, francouzského velvyslance v Anglii, a jeho přítele Georgese de Selve. Když se však podíváte z určitého úhlu, objeví se přímo v popředí anamorfní lebka.
Je to docela chytrý trik, který má však hlubší příběh a připomíná nám konečnou podstatu naší existence; že světský majetek, peníze a postavení nic neznamenají, protože všichni jsme odsouzeni k tomu, abychom se nakonec stali pouhou potravou pro červy.
Na první pohled jsou tito dva diplomaté vyobrazeni v okouzlujícím světle, hrdě pózují ve skvěle padnoucím oblečení a jsou obklopeni bohatstvím. Působivé předměty na obraze poukazují na jejich výsostné postavení vysoce postavených a vzdělaných mužů: vědecké přístroje, zpěvník, hudební nástroje, pozemský glóbus. A přesto je tu ta ponurá lebka, která se skrývá před našimi zraky.
Lebka se tehdy běžně používala jako symbol latinského hesla „Memento Mori“, což znamená „Pamatuj, že (musíš) zemřít“. A poselství je zde jasné. Smrt na nás vždy číhá v pozadí, mimo dohled, a čeká, až si nás bude moci vzít.
Autor článku