Dechberoucí optická iluze názorně předvádí, jak funguje barvoslepost
Vidět svět v celé jeho barevné kráse je pro mnohé z nás samozřejmostí. Ale jak rozdílně vypadají věci, když jste barvoslepí?
V roce 1985 vytvořila BBC optický klam s vlajkou, který měl lidem přiblížit, jak funguje barvoslepost. A přestože byla iluze poprvé předvedena před více než 35 lety, stále je naprosto ohromující.
Video, které bylo původně součástí pořadu BBC Horizon a které bylo nedávno zveřejněno na Twitteru, ukazuje obrázek žlutozelené vlajky s černou tečkou uprostřed. Diváci jsou vyzváni, aby se na tečku dívali 20 sekund, poté obrazovka zbělá a díky „jevu tří receptorů“ se vlajka objeví v původních červených, bílých a modrých barvách. To je, jak vysvětluje vypravěč, způsobeno tím, že zmíněný jev nutí ostatní barevné receptory, aby převzaly kontrolu, když některé „začnou být unavené“.
Ever wondered what colour-blind people can actually see? #OnThisDay in 1985, Horizon had the answer via the London Underground map, while viewers stared at a dot to make the Union flag appear in red, white and blue on a blank screen. pic.twitter.com/b1cyJscgzT
— BBC Archive (@BBCArchive) January 7, 2021
Video dále poukazuje na to, jak přesně vidí svět lidé s barvoslepostí, a k demonstraci používá také design mapy londýnského metra. Záběry nejenže otevírají oči těm z nás, kteří denně barvy používají a jsou na nich velmi závislí, ale nabízejí i úžasný pocit nostalgie po jednodušších časech, které teď všichni tak potřebujeme.
Autor článku
Kliknutím na jméno zobrazíte další články od tohoto autora.