Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Dechberoucí optická iluze názorně předvádí, jak funguje barvoslepost

Vidět svět v celé jeho barevné kráse je pro mnohé z nás samozřejmostí. Ale jak rozdílně vypadají věci, když jste barvoslepí?

V roce 1985 vytvořila BBC optický klam s vlajkou, který měl lidem přiblížit, jak funguje barvoslepost. A přestože byla iluze poprvé předvedena před více než 35 lety, stále je naprosto ohromující.

Video, které bylo původně součástí pořadu BBC Horizon a které bylo nedávno zveřejněno na Twitteru, ukazuje obrázek žlutozelené vlajky s černou tečkou uprostřed. Diváci jsou vyzváni, aby se na tečku dívali 20 sekund, poté obrazovka zbělá a díky „jevu tří receptorů“ se vlajka objeví v původních červených, bílých a modrých barvách. To je, jak vysvětluje vypravěč, způsobeno tím, že zmíněný jev nutí ostatní barevné receptory, aby převzaly kontrolu, když některé „začnou být unavené“.

Video dále poukazuje na to, jak přesně vidí svět lidé s barvoslepostí, a k demonstraci používá také design mapy londýnského metra. Záběry nejenže otevírají oči těm z nás, kteří denně barvy používají a jsou na nich velmi závislí, ale nabízejí i úžasný pocit nostalgie po jednodušších časech, které teď všichni tak potřebujeme.

Zdroj: dailystar.co.uk

Napsat komentář