Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Kouzlo nebo optický klam? Tyto záhadné kopce popírají gravitaci

Už se vám někdy stalo, že se vaše auto rozjelo do kopce? Zní to nemožně, ale na několika „magických kopcích“ po celém světě se přesně tohle stává. Nebo to tak alespoň vypadá.

„Magické kopce”, známé také jako gravitační nebo magnetické kopce, se nacházejí po celém světě. Jedním ze známých příkladů je Magic Hill v pohoří Mourne v severoirském hrabství Down, vedle přehrady Spelga. Takové cesty lze nalézt také v Irsku za Ben Bulbenem v hrabství Sligo a u vodopádů Mahon Falls v pohoří Comeragh.

Turisté cestující do Itálie mohou najít „antigravitační kopec“ na krátkém úseku silnice nedaleko Říma. Řecko, Německo, Portugalsko, Rumunsko, Česká republika a Skotsko se mohou také pochlubit těmito záhadnými úkazy. Mimo Evropu je magnetických kopců spousta. Čtyři jsou v Austrálii, dva v Brazílii, deset v Kanadě a 27 ve Spojených státech.

Budete-li chtít zažít jev, který popírá gravitaci, zajeďte s autem na úpatí kopce a vyřaďte na neutrál. Auto se rozjede zpět do kopce – nezapomeňte proto sledovat zpětné zrcátko. Neřidiči mohou na zem nalít trochu vody a ta začne zdánlivě téct do kopce.

Jak fungují gravitační kopce?

Lidé dlouho spekulovali o čarodějnictví, nepokojných duchách a obřích zakopaných magnetech. Skutečné vysvětlení je však o něco méně fantastické. Každé podobné místo je obklopeno 360stupňovým výhledem na kopce. Člověk má pocit, že stojí do kopce, i když ve skutečnosti stojí směrem z kopce.

Zdroj: euronews.com

Napsat komentář