Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Michael Gambon, známý díky roli Brumbála ve filmech o Harrym Potterovi, zemřel ve věku 82 let

Zemřel herecký veterán Michael Gambon, který byl pro mnohé známý díky roli ředitele Bradavic Albuse Brumbála v šesti z osmi filmů o Harrym Potterovi. Bylo mu 82 let.

V prohlášení jeho rodiny, které vydal jeho publicista, se uvádí, že zemřel po zápalu plic. „Se zdrcením oznamujeme, že nás opustil pan Michael Gambon. Milovaný manžel a otec Michael zemřel pokojně v nemocnici s manželkou Anne a synem Fergusem u postele,“ uvedla rodina.

Bez ohledu na to, jakou roli během své více než pět desítek let trvající kariéry ztvárnil, byl Gambon vždy okamžitě rozpoznatelný díky hlubokým a táhlým tónům svého hlasu. Do role oblíbeného Brumbála byl obsazen po smrti svého předchůdce Richarda Harrise v roce 2002.

Jednou přiznal, že nečetl žádný z knižních bestsellerů J. K. Rowlingové, a tvrdil, že je bezpečnější řídit se scénářem, než se nechat příliš ovlivnit knihami. To mu však nebránilo ztělesnit ducha profesora Brumbála, mocného čaroděje, který bojuje proti zlu, aby ochránil své studenty.

Přestože role v Potterovi zvýšila Gambonův mezinárodní věhlas a představila ho nové generaci fanoušků, byl již dlouho uznáván jako jeden z předních britských herců. Pracoval v televizi, divadle i rozhlase a hrál v desítkách filmů od „Gosford Park“ přes “ The King’s Speech“ až po animovaný rodinný film „Paddington“.

Zdroj: People, USA Today, redakce