Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Miloš Zeman: Náruživý kuřák a jeho boj s cukrovkou a alkoholem

Miloš Zeman spatřil světlo světa 28. září 1944 v Kolíně. Odvážný v rozhodování, znalec ekonomie a vášnivý v politických diskuzích, převzal vedení země jako třetí hlava státu v roce 2013 a dvakrát obhájil svůj úřad.

Miloš Zeman je znám jako vášnivý kuřák. Během prezidentské kampaně v roce 2013 přiznal, že každý den vypije šest sklenic vína a tři tvrdé drinky. Podle bývalého ministra zdravotnictví Martina Holcáta toto množství není extrémní, ale s ohledem na Zemanovu cukrovku byl doporučen mírnější přístup k alkoholu.

Miloš Zeman bojuje s nemocí, která ovlivňuje jeho každodenní život již několik let. Od roku 2021 se kvůli cukrovce a s ní spojenou neuropatií dolních končetin pohybuje pomocí invalidního vozíku. V září téhož roku byl neplánovaně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze kvůli zdravotním komplikacím.

V den následující po parlamentních volbách se udála neobvyklá událost, která vyvolala vlnu spekulací a diskuzí. Miloš Zeman přijal Andreje Babiše, lídra politického hnutí ANO, v jeho sídle v Lánech. Setkání skončilo nečekaně, když Babiš odjel zadním vchodem a prezidenta následně odvezla sanitka do nemocnice. Tato událost vyvolala diskuzi o možných scénářích v případě, že by Miloš Zeman byl neschopen vykonávat svou funkci.

V minulém týdnu prošel bývalý prezident Miloš Zeman neplánovaným chirurgickým zákrokem kvůli kritickému nedokrvení nohy. Stále se nachází ve vážném stavu, avšak je při vědomí a podstupuje rehabilitaci. Možnost opětovné tvorby krevní sraženiny, která způsobila nedostatek prokrvení, není vyloučena.

Zdroj: Wikipedia, Seznam Zprávy, Novinky, redakce