Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Po optických iluzích jsou novou módou na TikToku sluchové iluze

Optické iluze jsou na TikToku masivním trendem. Nyní však TikTokeři zjišťují, že náš zrak není jediným smyslem, který lze oklamat. Dokážou to i naše uši (často s malou pomocí našich očí), jak se ukázalo v záplavě zvukových iluzí na této platformě.

Sluchové iluze vyvolávají falešné vnímání zvuku nebo zvuků. Pravděpodobně jsme se všichni setkali s tím, že jsme špatně slyšeli texty písní, a mnoho sluchových iluzí, které se šíří, závisí na slovech nebo frázích, které lze slyšet různými způsoby. V mnoha případech závisí na tom, že oči ovlivňují uši. Následující TikTok, který vytvořil @j.meadows2215, používá sedm frází s podobným zvukem. Mnoho diváků uvádí, že slyší frázi, na kterou se právě dívali.

Ve výše uvedeném případě mají všechny vybrané fráze mírně podobné zvuky, přičemž se opakují určité souhlásky a samohlásky, a efekt je zdůrazněn díky opakování fráze a výsledné spojnici mezi koncem a začátkem fráze.

@jordan.m.22 What! This is crazy.? #foryou #fyp #crazy #insane #socool #omg #viral #blowthisup #followformorevideo #listen #read #like ♬ original sound – Whistle Worthy

Co se vlastně děje? Psycholožka Diana Deutsch, která se zabývá výzkumem hudebních a řečových iluzí, říká, že sluchové iluze vznikají v důsledku slyšení zvukových vzorců, které jsou vysoce pravděpodobné, i když jsou slyšeny nesprávně. Podle ní je to ovlivněno našimi znalostmi a zkušenostmi s mnoha zvuky, které jsme slyšeli v minulosti. Zvuk, který jsme slyšeli, si spojujeme s tím, čemu jsme věřili nebo co jsme vnímali, a to díky našemu retikulárnímu aktivačnímu systému, který je zodpovědný za to, na co se mozek zaměřuje.

Existují i další typy sluchových iluzí. TikTok, který sdílí @idea.soup, zahrnuje pouze zvuk. Demonstruje něco, co je známé jako Shepardova stupnice, kdy hudba zní, jako by se stále zvyšovala, ale ve skutečnosti je ve smyčce.

@idea.soup it’s called the Shepard Illusion #science #interestingfacts #illusion #loop #coolscience #fyp ♬ dum dum dum dum – Adam 🙂

Je fascinující zkoumat, jak moc lze naše smysly oklamat, a nepochybně existují způsoby, jak toho lze využít v umění a dalších tvůrčích oblastech.

Zdroj: creativebloq.com

Napsat komentář