Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Pokud se na tento obrázek zaměříte asi na 30 sekund, úplně zmizí

V dubnu 2018 zveřejnila oční ordinace v Horshamu v Pensylvánii na Twitteru optický klam, který některé lidi vyvedl z míry.

Obrázek, který zveřejnil Dr. David McPhillips ze společnosti Primary Eye Care Associates, zmizí přibližně po 30 sekundách, když se v něm zaměříte pouze na jeden pevný bod.

Jak to tedy funguje? Inu, tento ohromující efekt je vlastně variací slavné optické iluze zvané Troxlerův blednoucí kruh. Troxlerův efekt, který v roce 1804 objevil švýcarský lékař a filozof Ignaz Troxler, ilustruje efektivitu lidského mozku.

Zjednodušeně řečeno, vaše smyslové neurony mají tendenci odfiltrovat informace, které jsou stálé – podněty, které mozek vyhodnotil jako nepodstatné a neohrožující. Jak vysvětlil Brandon Specktor z Live Science, tato schopnost rychle se přizpůsobit podnětům umožňuje vašemu mozku soustředit se na věci, které jsou skutečně důležité.

Když nutíte oči, aby se soustředily na jeden bod, jako je tomu u iluzí ve stylu Troxlera, váš mozek nedostává žádné nové informace, které by mohl zpracovat. V tomto okamžiku podněty v periferním vidění přebírají charakter okolního prostředí (v tomto případě bílého pozadí), protože váš mozek „doplňuje“ informace, které považoval za nedůležité ke zpracování.

Zdroj: insider.com

Napsat komentář