Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich varuje před další mezinárodní ostudou

Česko se blíží k dalšímu mezinárodnímu trapasu, tentokrát v oblasti gastronomie. Praha může přijít o své postavení v průvodci společnosti Michelin, jak uvádí server Život v Česku.

Firma plánuje v oblasti střední a východní Evropy uzavřít smlouvy se státními agenturami, které by pomáhaly financovat průvodce, což bude znamenat, že agentury budou muset platit poplatek. Slavný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (65) řekl, že jde o poplatek ve výši 10 milionů korun za tři roky. V ČR se prý jedná o agenturu Czech Tourism. Záležitostí, zda stát tuto částku zaplatí, se zabývá Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením předsedy Pirátů Ivana Bartoše (42).

Některé země, jako Maďarsko a Slovinsko, už podepsaly smlouvy se společností Michelin, zatímco Česko ještě váhá. Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich prohlásil, že jde o kulturní věc, která se týká celkové prezentace země. S ohledem na to, kam se dávají peníze daňových poplatníků, je to podle něj finančně nenáročné, protože jde jen o 10 milionů korun na tři roky.

Česko má nyní dvě restaurace s jednou hvězdou Michelin, konkrétně Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Kromě toho má pět podniků s oceněním Bib Gourmand. Pražský průvodce Michelin také doporučuje dalších 20 gastro zařízení, ale zatím se nerozšířil za hranice hlavního města. Pro rok 2022 Michelin zatím svá doporučení pro Česko nezveřejnil, protože by to bylo podmíněno poplatkem, jak uvádějí Seznam Zprávy.

Zdroj: zivotvcesku.cz, seznamzpravy.cz, redakce

Napsat komentář