Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Tato kavárna omylem naservírovala optický klam, který lidem vrtá hlavou už desítky let

Většina optických iluzí je vytvořena záměrně, ať už proto, aby demonstrovala zajímavou anomálii v lidském vnímání, nebo jen proto, aby si pohrávala s našimi mozky.

Někdy se však optická iluze objeví zcela náhodou, což se stalo v případě této kavárny, kde se zrodila iluze, kterou zkoumali akademici a která nyní přitahuje pozornost na TikToku a Instagramu.

Černobílé dlaždice na vnější straně kavárny vypadají, jako by byly neobvykle klínovitě rozřezány a vytvářely diagonální linie. Ale nejsou. Linie jsou dokonale rovné.

Kavárna Cafe 404 (Not Found) na rohu ulice Perry Road v Bristolu ve Velké Británii, se stala poutním místem fanoušků optických klamů, protože se zde zrodila „iluze kavárenské zdi“ – fenomén, který je studován po celém světě a má dokonce svou vlastní stránku na Wikipedii.

Poprvé si ho všiml Richard Gregory, tehdejší profesor neurologie na Bristolské univerzitě, v roce 1979 (kdy se kavárna jmenovala méně hipstersky).

Gregory si všiml, že vodorovné řady střídajících se tmavých a světlých dlaždic vytvářejí iluzi zúžení, když jsou dlaždice vertikálně mimo linii. K tomu dochází, když jsou linie mezi dlaždicemi v přechodové barvě, například šedé. Pokud zařizujete kuchyň a chcete se vyhnout závrati při každém vaření, sáhněte raději po bílé spárovací hmotě, abyste se tomuto efektu vyhnuli.

Proč se to děje? Na vnímání tmavých a světlých barev zřejmě reagují různé typy neuronů, a proto umístění tmavých a světlých dlaždic způsobuje, že se v naší sítnici ztmavují nebo zesvětlují části spárovacích linek. Pokud je jasová linie spáry kontrastní, dochází k malé asymetrii, která způsobí, že se polovina tmavých a světlých dlaždic posune směrem k sobě a vytvoří tvar klínu. Mozek pak interpretuje linii spárovací hmoty jako šikmou.

Iluzi kavárenské stěny využívají neuropsychologové ke studiu toho, jak mozek zpracovává vizuální informace, ale používají ji také umělci a grafici k záměrnému vytváření působivých vizuálních efektů.

Zdroj: illusionsindex.org

Napsat komentář