Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Tato mřížka má dokonale ostré hrany. Ale občas se zakulatí. O co tady jde?

Na Fíkovinách jsme se již setkali s nejrůznějšími optickými klamy, které obvykle spočívají v tom, že objekty vypadají, že dělají něco, co ve skutečnosti nedělají. S ohledem na to vám přinášíme několik čar, které se zdají být zahnuté – ale nejsou.

Při pohledu na níže uvedenou mřížku se vám pravděpodobně bude zdát, že čáry v periferním vidění jsou zakřivené a deformované, ale když na ně zaostříte, opět se narovnají. Iluzi vytvořila ilustrátorka Lesha Porche a zdá se, že ohromuje mysl všech lidí.

Je to stará známá věc – a má celkem jednoduché vysvětlení. Jak to tedy funguje? Odborník na iluze Michael Bach nedávno sdílel tento obrázek na svých webových stránkách spolu s vysvětlením.

„Dlaždice obsahují křivku jasu s nízkým rozlišením, která je maskována všemožnými okraji,“ vysvětluje Bach. „Lze ji zvýraznit použitím malého rozostření. K rozmazání dochází automaticky v našem zrakovém systému, protože (z velké části nepozorovaně) naše zrakové rozlišení rychle klesá od středu pohledu. Při excentricitě 10° je naše zraková ostrost 1/10 centrální. Nicméně periferní oblast se jako rozmazaná „necítí“, nebo ano? Její ostrost si „vymýšlí“ náš zrakový systém, stejně jako se vyplňují naše slepé skvrny.“

Zdroj: creativebloq.com

Napsat komentář