Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Tento optický klam popírající gravitaci je pro náš mozek těžce pochopitelný

To, že lodě plují, není žádná novinka, že? To je koneckonců v podstatě celý smysl lodi. Lidé však spatřili loď, která vypadá, jako by se vznášela.

Návštěvník Coveracku v Cornwallu spatřil vzácný úkaz, při kterém to vypadá, jako by se na obloze vznášela loď. Iluze vzniká, když slunce dopadá na chladné moře. Není to poprvé, co byl tento gravitaci odporující jev spatřen, loni v březnu návštěvníci ve stejném městě spatřili stejnou iluzi létající lodi.

Podle serveru CornwallLive se tento jev nazývá termální inverze, která vytváří abnormální lom světla, kdy se světlo ohýbá směrem dolů, k chladnějšímu a hustšímu vzduchu v blízkosti moře. To má za následek, že se vzdálené objekty zdají být vyšší než za normálních okolností.

David Morris nedávno tuto podívanou také zachytil. Na jeho snímku se zdálo, že se velké plavidlo vznáší na modré obloze nad hladinou. Vzhledem k podobnému zbarvení moře a oblohy se zdálo, že velké plavidlo sedí mezi mraky.

O několik týdnů později, byl pořízen podobný záběr, opět u jižního pobřeží Cornwallu. Nejnovější snímek pořídil Gareth Charles v Coveracku na ostrově Lizard. Na jeho snímku je vidět dlouhé plavidlo, které je jiné než na předchozím snímku a zdá se, že se vznáší nad obzorem.

Podle Davida Braina, meteorologa BBC, se přeludy objevují kvůli povětrnostním podmínkám známým jako teplotní inverze, kdy se studený vzduch nachází v blízkosti moře a nad ním se nachází teplejší vzduch. „Protože studený vzduch je hustší než teplý, ohýbá světlo směrem k očím člověka stojícího na zemi nebo na pobřeží, čímž mění vzhled vzdáleného objektu.“ Stručně řečeno, studený vzduch + teplejší moře = létající lodě.

Zdroj: cornwalllive.com

Napsat komentář