Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

V této iluzi se změní snad úplně všechno! Vy si toho však nevšimnete

Někdy se setkáme s videi nebo obrázky, které jsou pro nás nepochopitelné. Když je vidíte, nevěříte vlastním očím a jste z toho zmatení.

Těmto obrázkům nebo videím se říká optické klamy, které oklamou naši mysl, aby uvěřila něčemu jinému. Optické iluze neodpovídají skutečnosti, protože náš mozek je vnímá jinak. Nyní se podívejte na tuto „iluzi čekárny“. Tato iluze není tak jednoduchá, jak vypadá, a každého nechává na pochybách. Video zveřejnil YouTube kanál ‚Best Illusion of the Year Contest‘ a jeho autorem je Michael A. Cohen.

Ve videu vidíme místnost, ve které se vše zdá být normální. Později vidíme v místnosti něco jiného, ale není to z našeho pohledu patrné. Pokud se však budete dívat pozorně, všimnete si jiných knih ve skříni, jiného oblečení na pohovce, jiné barvy polštářů a dalších věcí. Tato iluze je příkladem „slepoty z postupných změn“.

„Slepota z postupných změn je jev, při kterém si pozorovatelé nejsou schopni všimnout změn ve světě kolem sebe, pokud k nim dochází postupně. Prakticky ve všech předchozích případech se slepota z postupných změn studuje na základě změn jednotlivých objektů (např. zmizení komína nebo změna výrazu obličeje). Když jsem se snažil připravit pro studenty neotřelý příklad tohoto jevu, uvědomil jsem si, že bych mohl změnit desítky předmětů, které se mění, aniž by si toho pozorovatelé všimli. Celkově tato iluze poukazuje na to, že lidé mohou ve skutečnosti vnímat a pamatovat si mnohem více ze světa kolem sebe, než si intuitivně uvědomují,“ uvedl tvůrce iluze Michael Cohen, kognitivní vědec z MIT a Amherst College.

Zdroj: indiatimes.com

Napsat komentář