Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Ve vesmíru byla právě spatřena naprosto neuvěřitelná optická iluze

V posledních letech jsme viděli nejrůznější optické klamy, které se týkaly všeho možného a když už se zdá, že jsme je viděli všechny, objeví se další. Jako třeba tento. Objevil se totiž ve vesmíru!

Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil jev známý jako galaktický překryv, při kterém se zdá, že se dvě galaxie (obě vzdálené od Země více než miliardu světelných let) spojily a vytvořily jakousi supergalaxii. Ano, je to jeden z nejvzdálenějších optických klamů, jaký jsme kdy viděli.

Podle Evropské kosmické agentury (ESA) se galaxie s příznačným názvem SDSS J115331 a LEDA 2073461 ve skutečnosti nesrážejí. Podobně jako lodě, které se míjejí v noci, se prostě jen míjejí (a ve skutečnosti jsou bezpochyby velmi daleko od sebe).

Obrázek pochází z projektu Galaxy Zoo, což je rozsáhlý občanský vědecký projekt, který zprostředkovává klasifikaci galaxií od statisíců dobrovolníků. A v průběhu projektu byly galaxie několikrát pozorovány ve vzájemné interakci.

Nový snímek z 5. září 2022 je zatím nejjasnějším pohledem na srážku dvou spirálních galaxií a je důkazem rostoucích možností Hubbleova vesmírného dalekohledu.

Zdroj: creativebloq.com

Napsat komentář