Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Vidíte mladou ženu nebo babičku? Tato iluze je stará více než sto let!

„Mladá žena, stará žena“ patří do kategorie iluzí, kdy lze dvojrozměrnou postavu nebo trojrozměrný předmět vnímat dvěma nebo více výrazně odlišnými způsoby.

Tato iluze, známá také jako Moje žena a moje tchýně, byla vytvořena anonymním ilustrátorem na konci 19. století v Německu a reprodukována na pohlednici. Pozdější známou verzi vytvořil britský karikaturista William Ely Hill (1887-1962). Pozdější známá verze byla poprvé publikována v časopise Puck v roce 1915.

Pokud vidíte pouze mladou ženu, zde je návod, jak objevíte starou ženu: Představte si náhrdelník na krku mladé ženy jako ústa staré ženy. Brada mladé ženy je špičkou nosu staré ženy.

Psychologové z australské Univerzity Flinders a Jihoaustralské univerzity zjistili, že to, co vidíte jako první, může prozradit váš věk. Jejich studie, která byla zveřejněna v časopise Scientific Reports, ukázala, že mladší diváci viděli na obrázku nejprve mladou ženu, starší lidé viděli starou ženu.

Pro svůj experiment získali 383 subjektů (242 mužů a 141 žen) ve věku 18 až 68 let. Obrázek jim byl ukázán jen na půl vteřiny, protože šlo jen o první dojem. Poté byli dotázáni, jakého pohlaví a věku je zobrazená osoba.

Výzkumníci rozdělili účastníky do dvou přibližně stejných skupin, mladších a starších 30 let. Výsledkem bylo, že více lidí mladších 30 let odhadovalo ženu na 25 let a mezi staršími většina viděla ženu starší 60 let.

Zdroj: welt.de

Napsat komentář