Fíkoviny

Vaše okno do světa celebrit

Znáte tyto optické iluze? Tři klamy pro dnešní den, které působí neuvěřitelně

Obrázek dnes již slavných „šatů“ byl na titulních stránkách všech webů světa. O barvu šatů se na sociálních sítích hádaly i slavné osobnosti.

Šaty jsou samozřejmě optický klam, vše záleží na světle, respektive na množství světla, které vaše sítnice přijímá. Patříte mezi miliony lidí, kteří se pokusili toto dilema vyřešit? Dejte svým očím něco nového na hraní, podívejte se na tyto optické iluze, které vám vyrazí dech.

1. Iluze šikmé věže

Která věž se naklání více? Pokud jste odpověděli, že ta vpravo, mýlíte se. Fotografie jsou ve skutečnosti totožné. Při zpracování 2D obrazu náš mozek bere obrazy ze sítnice a vytváří třetí rozměr. Mozek zpracuje tuto fotografii jako jeden obrázek se dvěma objekty.

2. Iluze parku

Zeměkoule nebo park? Možná, že Země není tak velká. Toto mistrovské dílo bylo vyrobeno v Paříži. Pokud se postavíte stranou, uvidíte dlouhý park s ostrými hranami, ale pokud se podíváte ze správného úhlu, uvidíte kulatý 3D objekt.

3. Iluze vázy

Je to váza nebo jsou to dvě tváře? Tento obrázek vytvořil v roce 1915 dánský psycholog Edgar Rubin, který je jedním z nejznámějších lidí, kteří vytvářeli optické iluze. Tento obrázek ukazuje, jak váš mozek dokáže udržet dva různé a stejně stabilní vjemy u stejného obrázku.

Zdroj: kurir.rs

Napsat komentář